
GOŚCIE FESTIWALU
- goście pierwszej edycji festiwalu grozy i fantastyki -


GOŚCIE FESTIWALU GROZY I FANTASTYKI
Prezentujemy naszych wspaniałych Gości! Czym się zajmują i w jakiej roli wystąpią w czasie Festiwalu? Przeczytajcie sami! Szczegółowy program imprezy już niebawem!

Anna Szumacher – archeolog z wykształcenia, redaktor, recenzent i dziennikarz z zawodu. Krótką formą debiutowała w magazynie „Fahrenheit” w 2010 roku. Jej teksty pojawiały się między innymi w „Nowej Fantastyce”, „Fantomie”, „Fantazmatach”, „Silmarisie”, „Creatio Fantastica”, Świcie ebooków, Białym Kruku oraz na portalach Esensja.pl i SZORTAL. Kilkukrotnie wyróżniona w konkursach Świetlnego Pióra. W 2017 roku dwukrotnie nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadanie. Nagrodzona pierwszym miejscem w antologii „Na nocnej zmianie” w wydawnictwie Fabryka Słów. W 2019 roku debiutowała książką „Słowodzicielka” w Wydawnictwie Dolnośląskim. Pozycja dostała m.in. tytuł Książki Roku 2019 serwisu Granice.pl w kategorii fantastyka – nagroda internautów oraz nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii powieści. Jej kolejna powieść „W pożyczonym czasie” to urban fantasy otwierająca „Cykl Marii Dee”, wydana nakładem Wydawnictwa IX.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Anną Szumacher, które poprowadzi Anna Dzięgielewska z OliWolumin.
MICHAŁ WÓJCIK

Michał Wójcik – urodził się̨ w 1991 roku we Wrocławiu, tutaj też spędził całe swoje dotychczasowe życie. Naukę rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, gdzie po raz pierwszy miał styczność ze sceną i twórczością. W trakcie nauki starał się do każdego utworu granego na fortepianie, dorzucić coś od siebie. Później poszedł do Gimnazjum nr 4 we Wrocławiu, gdzie wraz z kolegą pisał teksty do wspólnie wykonywanych piosenek z gatunku rap. Następnie w Technikum Mechanicznym w Zespole Szkół nr 18 wyuczył się wykonywanego po dziś dzień zawodu operatora maszyn CNC. Uwielbia obserwować, jak z bryły metalu powstają rzeczy używane do montażu samolotów cywilnych i wojskowych.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Michałem Wójcikiem na temat jego cyklu „Sługa Piasku”, które poprowadzi Rafał Borkowski – Książkowa Wieża.
MAREK GOLONKA

Marek Golonka jest doświadczonym projektantem erpegów wydawanych w Polsce i za granicą, doktorantem kulturoznawstwa na UW i dziekanem skupionej na grach i grafice Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Niektórzy z Was mogą go znać jako jednego ze współorganizatorów konwentu Cthulcon, a inni – jako Planetourista z serwisu polter.pl.
Jego ulubione konwencje to streampunk, płaszcz i szpada oraz, oczywiście, współczesny i historyczny horror. W Zewie Cthulhu pociąga go balansowanie na granicy okultyzmu i science fiction, wymyślanie zjawisk i istot przekraczających ludzkie pojmowanie oraz wszystko, co się dzieje, gdy ludzie jednak próbują te zjawiska pojąć…
Prowadzona prelekcja: Nowe szaty Cthulhu – Marek Golonka, Michał Gralak
MARIUSZ WOJTECZEK

Mariusz Wojteczek (rocznik ’82), obecnie krakus – trochę z przypadku, trochę z zasiedzenia. Redaktor wielu portali o popkulturze, recenzent, publicysta. Współtwórca i redaktor portalu BadLoopus – W pętli popkultury. Pisze opowiadania, które dotychczas publikował m.in. w „Grabarzu Polskim”, „OkoLicy Strachu”, „Bramie”, magazynie „Histeria” oraz w antologiach „Słowiańskie koszmary”, „Licho nie śpi”, „City 4” i „Sny Umarłych. Polski rocznik weird fiction 2019”. Laureat czwartego miejsca w konkursie „X” na dziesięciolecie magazynu „Creatio Fantastica”. W 2018 wydał autorski zbiór opowiadań „Ballady morderców” (Wydawnictwo Phantom Books). Miłośnik popkultury i dobrej muzyki, nałogowy zbieracz książek, komiksów i płyt. Zakochany bez pamięci w swojej żonie i popkulturze – w takiej właśnie kolejności.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Mariuszem Wojteczkiem, które poprowadzi Anna Dzięgielewska z OliWolumin.
CEZARY CZYŻEWSKI

Cezary Czyżewski – (rocznik ’75), bydgoszczanin. Z zawodu konserwator zabytków, z zamiłowania żeglarz, obecnie scenarzysta i twórca światów w branży gamedev. W przeszłości publikowałem opowiadania w starym „Science Fiction” (opowiadania „Pieśń Pożegnalna” i „Piwnica”) i na portalach internetowych (Valkiria, Nowa Gildia, Terra Fantastica i kilka innych). Obecnie współpracuję z Wydawnictwem IX, gdzie publikuję swoje powieści.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Cezarym Czyżewskim na temat jego cyklu urban fantasy „Alazza”, które poprowadzi Anna Dzięgielewska z OliWolumin.
Jacek Radzymiński

Jacek Radzymiński jest generalnie zmęczony ciągłymi, trochę zaniepokojonymi pytaniami, czy wierzy w te rzeczy, które bada jako historyk. Śmierć w kulturze, postrzeganie życia pozagrobowego i zjawisk niewytłumaczalnych cieszą się zasłużoną opinią jako pole aktywności dla bluźnierczych kultystów i zwykłych szarlatanów. Do wizerunku kogoś choć trochę poważnego równie słabo się nadaje wybór tematu badawczego. Swoimi pasjami dzieli się na fanpejdżu „Mówi Wieko”, gdzie zapełnia pełną niszę. Taką na trumny (www.facebook.com/mowiwieko).
Z RPGami i horrorem związany od prawie dwóch dekad. Czasami można posłuchać jego prelekcji na konwentach. Jego teksty można znaleźć w OkoLicy Strachu, Fantomie, Pocisku i Skarpie Warszawskiej. W 2017 roku zadebiutował zbiorem warszawskich opowiadań „Rozeznanie duchów”. W Zewie Cthulhu stara się jak najbardziej nawiedzać nadprzyrodzoną fikcję równie bluźnierczą rzeczywistością historyczną.
Prowadzone prelekcje: Historia egzorcyzmów w Kościele katolickim, Diabły w polskich wierzeniach
Szymon Majcherowicz

Szymon Majcherowicz – absolwent Wydziału Polonistyki UW, na co dzień odpowiedzialny za komunikację i promocję w instytucjach kultury, pracował także jako redaktor i tłumacz. Swoje utwory publikował w magazynach „Histeria” i „OkoLica Strachu”. „Otwieram oczy” to zbiór opowiadań wydany przez Wydawnictwo IX.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Szymonem Majcherowiczem, które poprowadzi Anna Dzięgielewska z OliWolumin.
Michał Gralak

Michał Gralak – Game Designer. Współtwórca serii Zgrozy – zbioru niezależnych scenariuszy do 7. edycji Zewu Cthulhu RPG. Entuzjasta kosmicznego horroru, kolekcjoner notesów i artbooków, hobbystycznie zajmujący się digital paintingiem.
Prowadzone prelekcje: Nowe szaty Cthulhu, Co czyni potwora?, GAMEDEV: Narrative Design i fantastyka
PATRYK BOGUSZ

Patryk Bogusz – urodzony w Warszawie. Miłośnik literatury wykraczającej poza standardy mainstreamu. W twórczości nie uznaje tematów tabu ani poprawności politycznej. Bliska mu maksyma „Cynik jest łajdakiem, który perfidnie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jaki być powinien” (Ambrose Gwinett Bierce). Autor powieści „Obślizgłe paluchy”, „Obślizgłe paluchy 2”, „Tęgoryjec” i „Dobre kino” – a także współautor powieści „Nowoczesna niewolnica” (z Tomaszem Czarnym) i „Pan Kanapka” (z Marcinem Piotrowskim).
Powieści w języku angielskim: „Suck the Devil”, „Love Shack” i „Filthy Fingers” do nabycia na amazon.com Jego opowiadania można znaleźć na portalu Niedobre Literki i w antologiach „Bizarretki” oraz „24.02.2022”. Wraz z Jarosławem Klonowskim (Studio Grozy) stworzył film dokumentalny – „Horror ekstremalny – bękart gatunku”, który będziecie mogli obejrzeć w czasie Festiwalu.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Patrykiem Boguszem, które poprowadzi Anna Dzięgielewska z OliWolumin.
MICHAŁ J. SOBOCIŃSKI

Michał J. Sobociński – urodzony 28 marca 1990 roku w Nowej Soli (woj. lubuskie). Z wykształcenia historyk, z zawodu nauczyciel. Umiarkowany introwertyk, długo przekonywujący się do publikowania własnej twórczości. Homo Scriptor: pisze opowiadania, pisze wiersze, pisze teksty piosenek. Za gatunkową żonę uznaje medieval fantasy, za kochankę klimaty postapokaliptyczne. Kompletnie nie potrafi rysować. Pierwsze przymiarki do uniwersum Oculum Mundi rozpoczął w wieku trzynastu lat, gdy poznał w szkole świat Warhammera FRP. Za nic mając prawa logiki, historiozofię oraz reguły świata quasi średniowiecznego, naszkicował świat, w którym siły zła toczą walkę z siłami dobra. Efektem młodzieńczych fascynacji Władcą Pierścieni i Warhammerem, powstała książka, która szybko została skazana przez autora na damnatio memoriae.
Próby usystematyzowania prac nad światem pojawiły się w okresie studiów licencjackich. Przy pomocy Pawła Ofiarskiego powstało „Callendarium Sacrum Ingradum Imperium”. Ograniczając pracę do jednego państwa, powstał impuls opowiedzenia historii najnowszej Świętego Cesarstwa Ingradyjskiego. Historii pod zbiorczym tytułem „Srebrny Kruk”. Trzecie, poprawione wydanie książki ukaże się latem roku 2022 nakładem Wydawnictwa Abyssos.
Prowadzone prelekcje: Autostopem przez Otchłań
PAWEŁ LEŚNIAK

Paweł Leśniak (ur. 1989 r), pochodzi z Nowego Sącza. Człowiek wielu talentów. Rysownik – tworzy obrazy ołówkiem, a jego prace doczekały się wystaw w Polsce (Warszawa, Kraków, Nowy Sącz) oraz za granicami (Chicago, Wilno). Największe uznanie przyniosła mu jednak trylogia opowiadająca o losach Desmonda Pearce’a („Równowaga”, „Zachwianie”, „Chaos”). Jego czwartą powieścią był horror „Przed północą”. W recenzjach pisarza porównywano do Dante Alighieriego, a za swą twórczość był nagradzany i nominowany do licznych nagród literackich. W 2019 r. na podstawie powieści „Równowaga” powstała gra „Devil’s Hunt” na platformę PC – autor brał udział w jej tworzeniu w roli Creative Directora oraz Scryptwritera.
W 2020r. autor został laureatem nagrody literackiej Super Wiktoria. Seria książek „Czas na sen” oraz kontynuacja „Wilczy Zew” jest jedną z najlepiej ocenianych serii grozy w 2021 roku.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Pawłem Leśniakiem, które poprowadzi Rafał Borkowski z Książkowa Wieża.
BARTOSZ EJZAK

Bartosz Ejzak – urodzony w 1992 roku w Kutnie, doktorant filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Autor artykułów naukowych, powieści „Ganimedes” (2019), „Szarlatan i hermafrodyta” (2021) oraz opowiadania „Wibracja” (2021).
Prowadzone prelekcje: Autostopem przez Otchłań
MICHAŁ STONAWSKI

Michał Stonawski – (ur. w 1991 r. w Krakowie) – pisarz, publicysta, działacz fandomu i game designer. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem „Wyrok” w antologii „Horyzonty Wyobraźni 2010”. Od tego czasu opublikował blisko pięćdziesiąt opowiadań – tak w sieci („Niedobre Literki”, Szortal.com), jak w czasopismach („Horror Masakra”, „Nowa Fantastyka”) czy antologiach takich jak DZIEDZICTWO MANITOU (wyd. Replika 2013), OBLICZA GROZY (wyd. Replika 2014), czy ŻERTWA: antologia słowiańskiego horroru (wyd. IX 2021). Tłumaczony na niemiecki i czeski. W roku 2008 podjął współpracę z portalem EnklawaNetwork.pl. Od tego czasu współpracował z wieloma serwisami związanymi popkulturą, takimi jak EFANTASTYKA (jako redaktor serwisu), QFANT (zastępca redaktora naczelnego pisma i portalu), INTERIA, czy DZIKABANDA. W latach 2013-2016 organizator i współpomysłodawca Nagrody Polskiej Literatury im. Stefana Grabińskiego oraz redaktor naczelny polskagroza.pl, z kolei pomiędzy 2012 a 2018 współorganizował wiele eventów kulturalnych (na przykład konwenty Krakon, Falkon, Dni Fantastyki, lub też Krakowski Festiwal Na Falach). Razem z Krzysztofem Bilińskim prowadził podcast „Misterium Grozy” poświęcony popkulturze z ukierunkowaniem na kulturę grozy, w latach 2016-2019 redaktor naczelny portalu lubiegroze.pl. Stale zamieszany jest w działalność związaną z kultywowaniem kultury dawnej i życiem kulturalnym rzeki Wisły jako członek załogi Galara Boudicca.
Współwydawca zbioru „Dziecięce marzenia i koszmary” H.P. Lovecrafta, i współtwórca antologii „Jakie czasy taki diabeł”, Redaktor i pomysłodawca antologii „Mapa Cieni”, autor ebookowego zbioru opowiadań „Dziwne Dni” (wyd. Ebookowo 2018). W lipcu 2020 roku debiutował pierwszą, pełnoprawną papierową książką; „Paranormalne: prawdziwe historie nawiedzeń” (wyd. Znak), która zdobyła status bestsellera sprzedając się w ponad 20 000 egzemplarzy.
Poza pisaniem literatury zajmuje się tworzeniem gier, tak dla studia Alrauna Studio, którego jest współwłaścicielem („Hostile Dimension”, „Hotel Afterlife”), jak i dla innych podmiotów takich jak: GameFormatic („Car Detailing Simulator”), Moonlit („Model Builder”), czy RealityUnit („Cooking Championship”).
Prowadzone prelekcje: Najbardziej nawiedzone miejsca w Polsce
Paweł Ofiarski

Paweł Ofiarski – sam o sobie mówi, że jest wąsko wyjątkowo polskim pisarzem-eskapistą. Już od młodości zafascynowany jest światem fantastyki, zarówno tej naukowej, jak i z gatunku fantasy. Od kilku lat prowadzi bardzo owocną współpracę z Michałem Sobocińskim przy kreowaniu wspólnego świata fantasy Oculum Mundi oraz promowaniu młodych pisarzy poprzez Wydawnictwo Abyssos. Sam również zajmuje się pisaniem. Jego opowiadania można znaleźć w kilku czasopismach internetowych oraz w tomiku opowiadań „Krawędzie otchłani”. Przygotowuje książkę „We krwi prawda:, będącej pierwszym tomem z planowanej trylogii. Premiera planowana jest na czerwiec roku 2022.
Z wykształcenia magister archeologii, zawodowo urzędnik w spółce miejskiej. Wielki fan gier fabularnych, miłośnik kina oraz dziejów minionych. Członek Zielonogórskiego Klubu Fantastyki AdAstra
Prowadzone prelekcje: Autostopem przez Otchłań
Maks Dieter

Maks Dieter – czyli Paweł Krzysztof Polusik, trzydziestoośmioletni autor powieści sci-fi i grozy. Pochodzi z Bolesławca na Dolnym Śląsku, obecnie mieszka i tworzy w Tarnowskich Górach. Pasjonat literatury, historii, fizyki, astronomii. Miłośnik japońskich sztuk walki, w szczególności Aikido, które stale trenuje. Dotychczas ukazały się jego dwie powieści „Enceladus” i „Strażnik piekła”.
W czasie Festiwalu odbędzie się spotkanie z Maksem Dieterem, które poprowadzi Felicja Jarnicka – Felicjada
Piotr Wałkówski

Piotr Wałkówski – urodzony w 1993 roku, człowiek o skomplikowanym życiorysie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, były listonosz oraz pracownik muzeum, a aktualnie autor i redaktor związany z wydawnictwem Abyssos, które w antologii „Krawędzie otchłani” opublikowało jego opowiadanie pod tytułem „Smoczy Chrystus”, a następnie osadzoną w tym samym uniwersum powieść „Ziemia i skrzydła”. Wielki fan piwa, RPG oraz przede wszystkim amerykańskiego horroru z lat osiemdziesiątych. W latach 2017-2020 działacz Związku Syndykalistów Polski. Obecnie pisze dla portalu „Writerat”, a także klubu recenzenckiego „Smocze Języki”.
Jego minipowieść „Serratia marcescens” doczekała się darmowego audiobooka nagranego przez Krystiana Kiesia z kanału „Straszne Opowieści”.
Prowadzone prelekcje: Autostopem przez Otchłań
JESTEŚCIE GOTOWI NA WIĘCEJ?
Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych. Bądźcie na bieżąco!